Nový článek
Nový článek
Kategorie

Jak to funguje: Lednička

Proč je v ledničce zima a proč naopak směrem ven topí?

Jak to funguje: Lednička

V průběhu staletí jsme přišli na to, že jídlo vydrží v chladu déle čerstvé. Proto jsme začali hledat a vymýšlet způsoby, jak udržet nízkou teplotu i v létě. První lednice opravdu obsahovaly led, který se během zimy těžil na řekách a poté se ukládal do děr v zemi společně s jídlem. Pod zemí (a později v izolovaných skříních) led vydržel dlouho v pevném skupenství a úspěšně chladil jídlo.

Od té doby však technika pokročila a dnes už není třeba kupovat bloky ledu, abychom měli své jídlo v chladu. Dnes existuje několik různých principů jak se jídlo chladí, ale já budu popisovat ten nejčastější a sice kompresorovou ledničku.

Každá lednička má několik základních částí: kompresor, radiátor (vnější okruh nebo výměník) a vnitřní okruh. Samotné chlazení pak probíhá pomocí změny skupenství. Když cokoliv mění skupenství vyžaduje to dodání nebo odebrání energie z okolí, například, když se venku ochaldí, vyprchá z vody tepelná energie a voda zmrzne, to samé platí u vypařování, akorát obráceně, tam je potřeba energii přidat.

V ledničce se k chlazení používá sloučenina s teplotou varu kolem 0°C, to znamená, že se při této teplotě začne vypařovat a změní své skupenství z kapalného na plynné, zároveň je možné posunout tento bod v závislosti na tlaku, čehož se právě využívá.

Tato látka obíhá celým okruhem a je vtlačována kompresorem do výměníku, čímž se změní její bod varu a zároveň se ochladí a z plynného skupenství se změní na kapalné (tomu se říká kondenzace), poté putuje kapalina do vnitřního okruhu, kde se opět změní na plyn, ale k této změně potřebuje energii ve formě tepla a tu získá tak, že si ji vezme z vnitřku ledničky. Ohřátý plyn je znovu putuje přes kompresor do radiátoru, kde přebytečné teplo vyzáří a tak se proces opakuje.

Proto je tedy zadní strana ledničky teplejší, než okolí a uvnitř je naopak chladněji, přičemž celkové množství tepelné energie zůstává samozřejmě zachováno, jen se přesune z vnitřku ledničky ven.

Doufám, že jste se dozvěděli něco nového, jestli ano sdílejte tento článek, ať se i ostatní něco naučí, podívejte se i na moje další články a pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat nebo napsat návrh na další článek.

Zpět nahoru