Nový článek
Nový článek
Kategorie

Pes s papírama (1. díl)

Často se setkáváme s tím, že lidé nemají reálnou představu o tom, co to znamená, když má pes průkaz původu neboli rodokmen (dále jen PP). Také netuší, co to je uchovněný pes a že existují nějaká pravidla, kterými se musí chovatelé psů řídit.

Pes s papírama (1. díl)

PP je jako lidský rodný list. Jsou v něm předci čtyři generace zpět a zaznamenané výstavní a pracovní výsledky psa. V České republice PP dostane KAŽDÉ štěně, které pochází po rodičích, kteří prošli uchovněním a jejichž spojení schválil poradce chovu pro dané plemeno (u některých plemen). Omezený počet štěňat, která dostávala PP, se již v současné době nevyskytuje u ŽÁDNÉHO plemene, dříve, cca 30 let zpátky se toto opatření dělalo u německých ovčáků, kdy byl povolen omezený počet štěňat, ostatní se měla utratit. Důvod to mělo v nevyčerpávání feny odchovem příliš velkého vrhu. Opatření se ukázalo jako neúčinné, protože chovatelé nadbytečná štěňata neutráceli, ale nechávali je u feny, chovatelskému klubu je zatajili a prodávali pod cenou. Dnes toto již dávno neplatí, při velkém vrhu má chovatel povinnost zajistit dokrmování náhražkou psího mléka (což dříve nebylo možné) nebo kojnou fenu. Uchovnění znamená, že pes prokáže, že splňuje exteriérový standard, že je zdravý (sleduje se několik parametrů, u každého plemene je to trošku jiné), a některá pracovní plemena vyžadují i složení zkoušky z výkonu. Takový pes je chovný a může mít potomky s PP s partnerem, který je také chovný, a jejichž spojení vyhovuje podmínkám chovatelského klubu.

PP není záruka na zdraví, ale protože nejsou automaticky do chovu používáni všichni psi s PP, ale musí své kvality ještě prokázat, jde o důležitý prvek boje proti geneticky podmíněným chorobám. Lidský rodný list taky není záruka zdraví, ale každý tam má zapsané předky. Zvířata nám neřeknou, kdo jsou jejich příbuzní, a abychom se vyhnuli blízké příbuzenské plemenitbě, je třeba to mít někde zapsané. Psi bez PP jsou "bez identity", neví se o nich většinou vůbec nic, nebo jsou informace jen o matce, občas také o otci, a při jejich páření může snadno dojít ke genetickým průšvihům. Pořízením psa s PP se zvyšuje pravděpodobnost, že toto nenastane, ale je důležité vědět, že 100% zdraví nezaručí nic a nikdy. PP dále není dokumentem, který by majitele zavazoval k navštěvování psích výstav. Jen mu to umožňuje. Dále nezavazuje k chovu psů ani ke členství v chovatelském klubu. Nicméně majitel psa s PP se může výstav zúčastňovat, a dále může svého psa nechat ohodnotit, zda je vhodný k chovu a posléze uchovnit. To u psů bez PP nelze, byť by vypadali čistokrevně.

Zpět nahoru