Nový článek
Nový článek
Kategorie

Jen mě tak napadlo…

Poslanci rakouské vládní koalice, Rakouské lidové strany a Svobodné strany Rakouska zrušili v úterý normu, jež počítala s naprostým zákazem kouření v rakouských restauračních zařízeních.

Jen mě tak napadlo…

Tuto normu schválila předchozí vláda sociálních demokratů a v platnost měla vstoupit od letošního 1. května. Jenže, jak zmíněno, nevstoupí. Po loňských parlamentních volbách se dnešní koalice zavázala tento zákaz zrušit a také tak nyní učinila (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/467033-v-rakouskych-restauracich-se-muze-dal-kourit-rozhodli-poslanci.html).

Cigarety si tak budou smět od příštího roku sice koupit jen osoby minimálně osmnáctileté a nikoliv jako doposud šestnáctileté, pokutovat se bude kouření v automobilech, v nichž se nachází mladiství ve věku do devatenácti let, ale o tom, zda se bude smět kouřit v té či oné restauraci, budou rozhodovat majitelé či provozovatelé. Jejich podnik, jejich věc.

V některých jejich restauracích se tak bude smět kouřit stejně jako třeba na označených místech jejich vlakových nádraží nebo na autobusových zastávkách. Což znám z vlastních zkušeností.

 

V Českých Budějovicích, Rakousku poměrně blízkém městě, se už dávno nesmí kouřit nejen na vlakovém nádraží a autobusových zastávkách či zastávkách MHD, ale ani v objektu Mercury centra, na jehož střeše je autobusové nádraží. Před několika měsíci pak zakázali angažovaní majitelé posledně zmíněného objektu kouřit i na ploše před ním a zahnali kuřáky do nevelkého kuřáckého koutku na střeše. A od začátku letošního března zrušili i tento; snad aby se tam kuřáci na volné ploše pod širým nebem v mrazu, sněhu, dešti a větru nenastydli. Takže pokud si dnes smíte zapálit někde poblíž autobusového nádraží, nabízí se vám jen poslední kousek chodníku daleko za rohem a zastávkami MHD, případně pár metrů úzkého chodníku u hotelu na protější straně silnice. Protože na tento kousek prostoru někdo zřejmě „zapomněl“. Prozatím…

 

Asi tušíte, na které straně kuřácko-nekuřácké barikády stojím, když se strefuji do těch, kteří mne a mně podobné lidi omezují víc a víc. I tam, kde nejsme prokazatelně na obtíž vůbec nikomu.

Protože „v Evropě se prostě nekouří“.

Kromě Rakouska, jak vidno. Kromě Rakouska, kde jsou sice ve srovnání s námi „pozadu“, ale troubové ti Rakušani nejsou.

Což se o našincích bohužel často říci nedá.

Zpět nahoru