Nový článek
Nový článek
Kategorie

Inu, politici

Čeští politici zase jednou perlí. Sociální demokracie, jež se vlastním přičiněním dostala v posledních volbách až na samé dno a přesto má tu stupidní drzost žádat ta nejdůležitější ministerstva výměnou za to, že podpoří naopak volební vítěze, se nyní zase jednou znemožnila v otázkách školství. Toho, které jejich poslední ministryně „dorazila“, dala mu div ne „ránu z milosti“, a ani to jim zjevně ještě nestačí.

Inu, politici

Pouhých posledních pár dní stačilo na to, aby byli sociální demokraté v otázce školství znovu znemožněni.

Jenom se podívejte, co se nyní politikům podařilo!

 

11. března se sociální demokracie pustila na http://bleskove.cz/politika/10752-ods-pacha-atentat-na-skolstvi-tvrdi-cssd?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk do konkurenční ODS. Že prý občanští demokraté páchají legislativní atentát na české školství. Jaký? To právě oni se prý pokoušejí o odložení reformy financování regionálního školství, již vymysleli sociální demokraté za svého nedávného vládnutí, o deset let, zatímco na tuto reformu naopak bylo již před deseti lety pozdě, a znevažují tak práci obrovského množství učitelů, ředitelů, jejich asociací, školských odborů, měst a obcí, sdružení místních samospráv, ba i jiných politických sil, které tuto reformu dokázaly vyplodit.

Díky sociální demokracii prý bylo v letech 2016, 2017 a 2018 dosaženo rekordních rozpočtů školství a začal se tak „splácet dluh vůči českým dětem a českému školství“, což bylo příznivě přijato úplně všemi zainteresovanými. Díky tomu, čeho sociální demokracie za dobu svého vládnutí dosáhla, bude lépe dětem, učitelům i vedení škol, a to již od 1. ledna 2019, kdy se spuštění oné velké reformy očekává. A nesmí se ani o den zpozdit. Oč jen prý bude učitelům lépe, až budou dostávat peníze za leccos, co dodnes není náležitě oceněno, jak říká sociálně demokratické exministryně Valachová! A zmíněná socdemácká reforma se uskuteční, protože ji podporují všechny relevantní politické strany, jež do jedné před volbami slibovaly peníze pro školství a zlepšení podmínek pro učitele…

 

O dva dny později, 13. března, se ale nechal na https://www.denik.cz/z_domova/ministr-skolstvi-plaga-inkluzi-vylepsime-vyhlaskou-20180313.html slyšet současný ministr školství Plaga z „relevantního“ hnutí ANO. Právě z toho, jež sociální demokraté chtějí podpořit výměnou za atraktivní ministerské posty. Řekl, že se změny nazývané „inkluze“, tedy nové podmínky pro společné vzdělávání dětí se specifickými potřebami (začleňování dětí se zdravotním či sociálním znevýhodněním nebo poruchami chování a učení do běžných tříd), jichž paní Valachová z ČSSD dosáhla, naštěstí dají vylepšit vyhláškami a nebudou tak potřebné změny v celé legislativě. Že je nezbytné zbavit školy zbytečných výkazů a věcí, jež nejsou pro samotnou pedagogickou činnost vůbec důležité. Když vše půjde dobře, skončí prý zbytečná byrokracie, jíž jsou dnes školy zavaleny, se začátkem školního roku 2019/2020. A také prý se má zpřesnit postavení osobních asistentů a asistentů pedagoga a dosáhnout toho, aby měli asistenti kvalifikaci pro výkon této pozice, což dnes nejednou není.

 

A o pouhý den později, 14. března, navrhl tentýž současný ministr školství Plaga na https://www.denik.cz/z_domova/plaga-navrhl-odklad-reformy-financovani-skolstvi-neni-dostatek-prostredku-20180314.html odklad reformy financování školství. Protože jeho ministerstvo nebude schopno zaplatit v příštím roce změny v systému financování regionálního školství, které předchozí vláda prosadila. Novinky mají být dražší, než minulá vláda počítala, nejsou na to peníze. A tak se má ona slavná reforma odložit o rok, na září 2019. A školy mají být „správně“ financovány až od kalendářního roku 2020. Což „je s ministryní financí předjednáno“. Jen předjednáno! A to stranou, již je sociální demokracie ochotna podpořit, byť tu „ničí její největší dílo“.

„Překvapivě“ totiž bude třeba zaplatit školám třeba dělení tříd do menších skupin pro výuku některých předmětů nebo spravedlivěji ohodnotit nepedagogické zaměstnance a na to nejsou peníze. Dvě a půl až pět zamýšlených miliard na první zreformovaný rok prý nestačí, na start reforem bude třeba rovnou celých deset miliard. A to chce dnešní ministr toto „pouhé“ oddálení proto, že se bojí nesouhlasu školských odborů; zatímco zmíněná ODS by to odsunula rovnou o deset let, protože dřív by to bylo pro státní rozpočet nebezpečné.

Ovšem zoufat si není podle pana Plagy na místě. Ministerstvo prý bude díky tomu posunu aspoň mít víc času „na úpravy detailních parametrů systému a zkušební výpočty nových rozpočtů škol“.

 

Tedy na to, co přece už dávno označila coby hotové exministryně Valachová, jež byla na své dílo tak pyšná! Tak pyšná, že to její dočasný ministerský následovník hodlá o rok odsunout, odbyrokratizovat a opravovat vyhláškami. Zatímco nejsilnější opozice to hodlá z ekonomických důvodů odsunout o deset let, protože na to stát nemá a ještě dlouho nebude mít peníze.

Což je zjevné každému, kdo není slepý a tak vidí deficit státního rozpočtu. Který je ohromný a roste a roste a navzdory panujícím „dobrým časům“ poroste i nadále. A kde se neválejí přebytečné miliardy, z nichž by se zaplatila ta lavina papírování a zástupy zbytečných lidí. Což je obrázkem dnešního českého školství, reformujícího se vlastně jenom proto, aby pár inteligenčně nevyhovujících dětí mohlo zbytečně navštěvovat normální základní školy.

Zpět nahoru