Nový článek
Nový článek
Kategorie

Máme se učit myslet

Jsme prý stále více klamáni. Šíří se nám tu prý stále více nepřesných a nepravdivých informací, je námi stále více manipulováno a příliš často věříme nepravdám v médiích. Celá čtvrtina Čechů pak prý dokonce věří více alternativním médiím než těm tradičním, což šíření dezinformací ještě více napomáhá. Příliš často vůbec nepátráme po tom, kdo a na základě jakých faktů články v médiích píše.

Máme se učit myslet

Nerodíme se vůči lžím imunní, a tudíž nám prý nezbývá, než se kritickému myšlení, tedy přemýšlení nad tím, čemu věřit a čemu ne, učit, než tuto dovednost rozvíjet.

A tak se prý 17. října v Praze dočkáme konference s výstižným názvem Kritické myšlení (https://www.zet.cz/tema/lukas-hana-dezinformace-a-manipulace-je-na-vzestupu-obranou-je-kriticke-mysleni-14521?utm_medium=sekce-denni-tisk&utm_source=www.seznam.cz). Jež se má zaobírat dovedností kritického myšlení, jež je klíčová pro úspěch v práci i osobním životě.

Na oné konferenci má vystoupit sedm inspirativních řečníků, jeden dokonce až z Ameriky! Co jméno, to prý kapacita. Mají našincům objasnit, jak posuzovat kvalitu informací, jak tříbit své názory a správně argumentovat. Což je prý důležité, aby naše společnost vůbec mohla fungovat.

Této dovednosti pak máme prý učit už i děti, což se v našich školách příliš často neděje. Učíme prý omladinu biflovat se vědomosti a nikoliv hledat ty správné informace. A pak tak po celý život podléháme lžím.

 

Jak jenom jsme se od toho devětaosmdesátého roku změnili!

Vzpomínáte?

Tehdy byla naše (tehdy ještě československá) média – tedy Rudé právo a jeho napodobeniny různých názvů – rovněž plná „hoaxů“, rovněž námi bylo manipulováno. A jak jenom jsme tehdy uměli „číst mezi řádky“! Ani školy nebo konference jsme k tomu nepotřebovali…

Zpět nahoru