Nový článek
Nový článek
Kategorie

Chudák Komenský

Naše bývalá ministryně školství Valachová svého času překvapivě moudře varovala, že se její ministerstvo zaměří na školy, kde mají dlouhodobě příliš vysoký podíl studentů nezvládajících maturitní zkoušky.

Chudák Komenský

A nešlo o plané tlachání.

Česká školní inspekce už „hupla“ na 34 středních škol, kde u maturit neuspívala víc než polovina žáků, respektive kde studium dokončilo pouze necelých třicet procent žáků. Kde studenti po „úspěšném dokončení studia“ třikrát neuspěli u maturitní zkoušky a byli opět řediteli přijati do maturitního ročníku (https://zpravy.aktualne.cz/domaci/inspekce-26-skol-ze-34-je-na-zavreni-neodmaturuje-v-nich-ani/r~7cd0862a832711e79e4a0025900fea04/).

Podle inspekce prý tyto školy dobře věděly, že by lepší způsob výběru zájemců o studium u nich významně snížil riziko jejich pozdějších studijních neúspěchů, ale neudělaly v tomto ohledu vůbec nic. A akorát se vymlouvají, že jejich studenti „nemají dostatečný studijní potenciál“ a zameškávají nemalou část výuky.

Inspekce však našla chyby i na straně těchto škol a jejich učitelů; že jsou jejich učitelé nedostatečně kvalifikovaní a neaprobovaní, často se střídají a nedostává se jim dostatečné zpětné vazby od ředitelů.

Podle školní inspekce jsou takové školy velmi neefektivní, přicházejí stát draho. A proto inspektoři doporučili u třech čtvrtin z nich omezit nabídku oborů nebo je rovnou zavřít.

A je to vyřízeno.

A máme to! Dlouhá léta naši politici tvrdili, jak má mít každý našinec právo na vyšší vzdělání, jak má mít možnost se o to aspoň pokusit. A dnes jsou ony školy, na něž zbyl jen „odpad“, ty špatné, odpovědné za to, že nemají ty správné výsledky. Mají špatné učitele… protože ministerští páni slibují a slibují, ale ať upřímně řeknou, co opravdu udělali pro to, aby školy měly vůbec šanci sehnat někoho lepšího! A mají se jednoduše nejednou i zrušit.

 

A zároveň… Dnes díky exministryni školství Valachové kvůli „inkluzi“ zařazujeme kdekoho nezpůsobilého do běžných škol základních. A jak dlouho potrvá tentokrát, než „se to nepovede“? Než budou zase jenom školy ty špatné a budou se pranýřovat a rušit, protože nesplnily očekávání honorace? To je těžké odhadnout. Ale jedno je jisté.

Jednou zase budou špatné jen školy, které se s tím náležitě nevypořádaly, nedopadly tak, jak politici mysleli. Chcete se vsadit?

Zpět nahoru