Nový článek
Nový článek
Kategorie

Kdy konečně lekne?

Vleče se to už neskutečně dlouhou dobu. Diskuse a tahanice kolem budování příšery, jejímž jediným pozitivem podle mého názoru je to, že za ní stojí člověk, jenž údajně dosáhl nemalého věhlasu.

Kdy konečně lekne?

Už moře času uplynulo od doby, kdy přišla Jihočeská společnost přátel hudby s tím, že by chtěla vybudovat v Českých Budějovicích koncertní a kongresové centrum podle návrhu architekta Jana Kaplického, onoho příšerného Rejnoka (http://ceskokrumlovsky.denik.cz/z-regionu/kaplickeho-rejnok-spoleha-na-dotace-20170308.html), jenž si svou fujtajblovitostí v ničem nezadá s pražskou Chobotnicí od téhož autora.

Vleče se to a pořád to nebere konce. Protože sice jsou pro tuto budovu připraveny pozemky v areálu bývalých čtyřdvorských kasáren, jenže investory stále nevidno. Protože do toho zjevně nikdo nechce vrazit svoje peníze. Zmíněná společnost sice v minulosti o komsi mluvila, jenže skutek utek. A místo aby ji českobudějovičtí radní načutli do patřičné zaoblené části těla, dosud přetrvává nejistota, co bude.

Jihočeská společnost přátel hudby se slovy svého předsedy Antonína Kazila holedbá, že je tento projekt realizovatelný a provozuschopný a že si v budoucnu na svůj provoz vydělá, protože by se tam mělo pořádat nějakých 200 akcí ročně, jež by po pěti letech existence provoz zaplatily, ovšem radní tomu nejsou jaksi ochotni uvěřit.

Podle radních totiž samotná kultura tolik vynášet nebude a onu stavbu neuživí, a i to zmiňované číslo označující předpokládaný počet akcí se jim zdá nereálné. Protože zastánci oné podivné stavby jaksi vůbec nepočítají s již existující konkurencí, jakou je třeba Výstaviště, nepočítají ani s umořováním investice. Ba právě naopak – očekávají pomoc veřejných fondů, chtěli by dotace od ministerstva pro místní rozvoj, a kdyby prý zmínění dali miliardu, zbytek (asi další miliarda)… by se musel někde sehnat. Třeba… od Jihočeského kraje…

Jenže město se v této stavbě významněji angažovat nehodlá. Pochybuje. Protože jak říká náměstek primátora František Konečný, kdyby se Rejnok jevil být v budoucnu výdělečným, Jihočeská společnost přátel hudby by investora bez problémů našla.

Primátor Jiří Svoboda je prý dosud stavbě Rejnoka nakloněn. A tak se nyní připravuje dokumentace pro stavební povolení, bez níž není zmíněná dotace možná, a město oněm snílkům bude ještě maximálně dva roky zmíněné pozemky rezervovat.

A pak? Kdo ví. V dnešní době je přece možné všechno a vůbec bych se nedivil, kdyby někdo tam nahoře vyhodil z okna nějaké ty státní peníze. Protože z cizího krev neteče a Kaplického Rejnok by se možná mohl rozhazovačným vládním levicovým politikům před volbami hodit do krámu.

Protože je stejně obludný jako jejich počínání. Stejně nehezký jako jeho budoucnost. Protože vy snad věříte, že se ve stotisícovém městě najde tolik kulturu zbožňujících lidí, aby dvěstěkrát do roka zaplnili onu koncertní halu se dvěma sály pro celkem 1.400 posluchačů?

Zpět nahoru