Nový článek
Nový článek
Kategorie

Zařadit zpátečku!

Tak bylo naší ministryní školství rozhodnuto k potěše zřejmě dost široké veřejnosti.

Zařadit zpátečku!

Není tomu totiž tak dlouho, co byla schvalována novela školského zákona, podle níž se mělo na asi šesti desítkách oborů, na kterých se vyučuje matematika nejintenzivněji, z tohoto předmětu od roku 2021 i povinně maturovat, a…

… a naše výše zmíněná ministryně Valachová právě rozhodla (http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaci/_zprava/maturita-z-matematiky-bude-povinna-od-roku-2021-jen-pro-gymnazia-odborne-skoly-budou-mit-odklad--1671957), že tomu tak nebude. Že se sice bude v uvedeném roce z matematiky povinně maturovat, to však pouze na školách se všeobecným vzděláním, tedy gymnáziích a lyceích. Na ostatních – odborných – školách má tato povinnost být odsunuta na později, a školy umělecké, zdravotnické či sociální se jí mají v původně zamýšleném roce vyhnout též.

V tomto duchu má paní Valachová v úmyslu v úterý informovat premiéra Sobotku a vláda by to pak mohla v pondělí i schválit.

Paní ministryně to odůvodňuje tím, že se připravují změny financování regionálního školství, které by měly začít od roku 2018 a které by měly umožnit při matematice dělení tříd na skupiny a tím výuku zkvalitnit. Aby se studentům dařilo lépe při maturitě z tohoto předmětu, jenž je největším úskalím, z něhož se u nás propadá u zkoušek z dospělosti nejčastěji.

Což zní sice hezky a logicky, ovšem já tomu tak jaksi už z principu nedůvěřuji; ani co by se za nehet vešlo. Stejně jako už delší čas nevěřím ani jiným slovům ctěné paní Valachové. Podle mne je důvod v tomto případě neúsměvného „odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil“ (https://www.youtube.com/watch?v=E-qnaoEeaYY) někde docela jinde.

A to právě v reformách, jež naše školství postihují.

Protože by netrvalo zase až tak dlouho a dočkali bychom se výbuchu, jaký snad ani islámští teroristé připravit nedovedou. To by stoprocentně vybouchli u maturity všichni ti žáci, kteří se z rozhodnutí téže ministryně od letoška přeřazují ze zvláštních škol do škol základních, „protože to s odpovídající podporou zvládnou“, i ti, jimž se má tu více a tu méně stůj co stůj pomáhat, aby byli umělými jedničkáři. Jen co by tito před zkušební komisí stanuli.

A kdyby všichni uzřeli, kam tato „inkluze“ vede, že jedničky pro všechny, kdo se v rámci svých třeba i zanedbatelných schopností „snaží“, z primitiva génia neudělají (http://pondelik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=568681), možná by paní Valachovou už nechtěl nikdo volit.

A tak se dlouho připravované maturity z matematiky raději odsunou. O rok či o dva. Nebo možná o pět či deset let, o… Prostě o takovou dobu, aby to paní ministryni a její sociální demokracii nepoškodilo.

A po nich potopa.

Zpět nahoru