Nový článek
Nový článek
Kategorie

Síťová neutralita

V Americe poslední dobou často diskutované téma. Co by s sebou přinesl takový způsob nakládání s daty, který určitá data zvýhodňuje oproti ostatním? A proč se vůbec poskytovatelé snaží tento způsob zavést?

Síťová neutralita

Síťová neutralita je koncept, kdy je se všemi daty na síti nakládáno rovnocenně a všechna data cestují od poskytovatele k zákazníkovi stejně rychle, bez ohledu na to odkud nebo kam byla odeslána.

Americká Federální komise pro komunikaci (FCC) v nedávné době upustila od prosazování tohoto pravidla vlivem tlaku ze strany poskytovatelů, kteří ji žalovali pro překročení jejích pravomocí, když pokutovala poskytovatele, kteří zpomalili připojení zákazníkům s velkými přenosy dat. Nyní FCC dovolila zpoplatnit rychlé připojení k některým službám a internetovým stránkám.

Toto zpoplatnění by se mělo týkat především serverů s velkými datovými přenosy, jako jsou Google, Netflix, Facebook a podobně. Za tímto konceptem stojí fakt, že s množstvím dat, jaké jsou datové linky schopné pojmout, je jejich budování nákladnější, to je pochopitelné, ale bude to mít neblahé důsledky na konektivitu k různým službám v Internetu.

Představte si současný Internet jako silnici, po které jedou všichni stejně rychle. S přednostními daty by to vypadalo tak, že by se k silnici postavil ještě jeden pruh, v něm by byla rychlost snížena, a řidič by musel zaplatit aby mohl jet v rychlejším pruhu. Poskytovatelé pak na tomto konceptu vydělají dvakrát, poprvé, když bude provozovatel služby chtít aby se k němu lidé dostali z tohoto rychlého pruhu (který je stejně rychlý jako dříve) a podruhé když se bude zákazník chtít do rychlejšího pruhu dostat. Oba musí zaplatit.

Pokud zákazník nezaplatí, bude mít omezen (zpomalen) přístup k sítím, po kterých se přenášejí velké objemy dat, tudíž abyste si vychutnali video na YouTube bez výpadků, budete si muset od poskytovatele koupit dražší balíček, ve kterém je připojení na YouTube plnou rychlostí obsaženo.

Je to jako kdyby vám energetika účtovala více za elektřinu, kterou spotřebujete při pečení v troubě, než za stejné množství elektřiny, prosvícené žárovkami. Hrozí, že zákazníci přestanou některé stránky navštěvovat, což povede k jejich úpadku a to se samozřejmě dotkne i zahraničních uživatelů, kteří tyto weby navštěvují, protože v důsledku úbytku uživatelů nebudou mít na zaplacení jejich rychlé přípojky a zpomalí se tedy tím pádem i nám v Evropě.

Pokud vejdou tato opatření v platnost legislativně, dá to navíc poskytovatelům internetového připojení možnost řídit provoz na síti podle vlastního uvážení a mohou například některé weby cíleně znevýhodňovat. Nezbývá než doufat, že toto rozhodnutí neovlivní situaci u nás a že naše připojení nám budou dodávat data stejnou rychlostí bez ohledu na to, odkud jsou.

Zpět nahoru