Nový článek
Nový článek
Kategorie

Trilogie za každou cenu

Asi jste si toho také všimli, filmová studia se poslední dobou tak trochu předhánějí v tom, kdo vyprodukuje více filmových trháků a je velmi populární natáčet trilogie, nebo alespoň dvoudílné filmy. Co vede tvůrce k natahování snímků?

Trilogie za každou cenu

První film, u kterého jsem tento jev zpozoroval, byl Harry Potter a relikvie smrti, kdy se scénáristé v podstatě poprvé během celé série snažili naplno využít knižní předlohu a ano, nakonec to tak bylo dobře. Kdyby se filmy podle knih natáčely přesně do poledního slova, nejspíš by všechny byly rozděleny na víc, než dvě části.

Spíš mě ale zaráží opačný případ. Když totiž porovnáte tloušťky knížek, zjistíte zajímavou věc, zmiňovaný Harry Potter má zhruba 700 stránek a byl rozdělen do dvou částí, oproti tomu Tolkienův Hobit je vyloženě útlá knížka a na rozdíl od svého pokračování, trilogie Pán Prstenů (což jsou pořádné bichle), byl rozdělen dokonce na tři díly. Režisér Peter Jackson doplnil hlavní dějovou linii o další příběhy, takže o děj nakonec nouze není, ale zvedla se kvůli tomu velká vlna nevole ze strany skalních fanoušků knižní verze Tolkienova univerza, kterým se nelíbilo, že Jackson poměrně zásadně mění děj knihy.

Mluvil jsem už o Harrym Potterovi, před nějakou dobou začla internetem kolovat novinka, že se studio Warner Brothers chystá zfilmovat další z knih od Joanne Rowlingové, a sice fiktivní učebnici magi-zoologie Fantastická zvířata a kde je najít, která vyšla i pro „mudlovské“ čtenáře a je dokonce ještě tenčí než Hobit. A hádejte co, má to být trilogie. Neumím si tak docela představit, jak chtějí filmaři zadaptovat knihu, která naprosto postrádá jakýkoliv děj (přeci jen je to učebnice...), údajně se mají filmy točit kolem jejího fiktivního autora Mloka Scamandera. Rowlingová, která osobně dohlížela na vše kolem dosavadních osmi filmů, se tedy bude muset vytasit s dalšími příběhy ze svého kouzelného světa, aby nové trojice filmů uspěla.

Tato poslední trilogie už zavání jakousi nuceností a touhou studia po tom, aby prostě „byla“. Všichni se shodneme na tom, že celý kino-průmysl v posledních letech stagnuje ne-li upadá, takže snaha studií vyždímat jednu ověřenou značku jak nejvíc to jde, je oprávněná a z mého pohledu i velmi pochopitelná.

Když jsme u ždímání, někdo tvrdí že George Lucas neustále vydává nové vylepšené edice Star Wars, pouze za účelem většího zisku, někdo zas tvrdí, že to dělá proto, že v době natočení nestačily techniky speciálních efektů jeho představám, nebudu se teď přiklánět na ničí stranu, ať si každý myslí co chce, každopádně, studio Disney vidělo ve Star Wars velký finanční potenciál, kterým bezpochyby jsou a už je to nějaký ten pátek, co odkoupili od Lucase filmová práva, resp. Lucasarts se stalo dceřinou firmou Disneyho. 16. května oficiálně začalo natáčení epizody VII, zatím sice neznáme její název, ale je již jisté že se děj bude odehrávat po událostech epizody VI a nejspíš uvidíme i některé známé tváře, především Marka Hamilla (Luke Skywalker), Carrie Fisherovou (princezna Leia) a Harrisona Forda (Han Solo).

U Star Wars se nebojím toho, že by byl nedostatek nápadů, protože svět hvězdných válek je neuvěřitelně rozsáhlý a existuje tolik knih, komiksů, her a amatérských filmů, že znát všechny snad ani nikdo nemůže. Starosti mi dělá spíš chystaná trilogie Avatar, která by pravděpodobně měla navazovat na snímek z roku 2009, který byl (jen tak mimochodem) nejúspěšnějším filmem všech dob. James Cameron ho natáčel v naprosté tajnosti několik let a když z ničeho nic vyšla upoutávka, byla to naprostá bomba. Po všech stránkách u mě film vede, jeho děj byl nicméně v podstatě ukončen a natočit tři minimálně stejně dobré díly mi připadá, jako téměř nadlidský úkol.

Roland Emmerich také nezůstává pozadu a natáčí dva nové díly Dne nezávislosti a má v plánu natočit i trilogii Hvězdná brána (ovšem nejspíš nemůžeme počítat s obsazením pvodních herců, Kurta Russela a Jamese Spadera). Na Hvězdnou bránu se sice těším, protože původně už před dvaceti lety mělo jít o trilogii, jejíž děj se měl prý diametrálně lišit od děje stejnojmenného seriálu, nicméně byl bych raději, kdyby studio MGM "vrazilo" peníze do natočení třetí série spin-offu s podtitulem Hluboký vesmír, ten kdo tento serál sledoval, jistě ví proč. Toho se ale nejspíš nedočkáme, studio už rozprodalo kulisy a rekvizity v aukci a přesože seriál skončil takzvaným "cliff-hangerem", neplánují žádné další díly.

Objevily se dokonce jisté spekulace o tom, že by se mělo v dohledné době začít s natáčením dalších dílů cyber-punkového fenoménu Matrix, jehož první díl byl z mého pohledu zdaleka nejlepší. Další už se mi zdály trochu jako nastavovaná kaše a rozvoj hlavních postav nebyl téměř žádný. Člověk se sice dozvěděl některé nové zajímavé informace, například o podstatě úkolu Vyvoleného, ale celkově... nic moc.

Peníze ale hýbou světem a jak už jsem naznačil, pouštět se do zcela nových nápadů je v dnešní době celkem riskantní podnik. Nám divákům tak nezbývá než doufat, že zmíněné filmy budou stát za to.

Zpět nahoru